Citizen Finedevice HCM4948000000ABJT
HCM4948000000ABJT picture photo
Mfg. Part Number
HCM4948000000ABJT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
HCM4948000000ABJT.pdf
Availability of HCM4948000000ABJT
QUANTITY
HCM4948000000ABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM4948000000ABJT
Internal Part NumberEIS-HCM4948000000ABJT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHCM49
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.190" W (11.40mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM4948000000ABJT
Related LinksHCM49480, HCM4948000000ABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HCM4948000000ABJT Details Description
Related parts for HCM4948000000ABJT
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 3.3K OHM 1506 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC MICRPWR SMPL 16BIT 8SON datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LOAD SW W/CONTROLLED SLEW RATE datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf