Citizen Finedevice HCM495000000ABJT
HCM495000000ABJT picture photo
Mfg. Part Number
HCM495000000ABJT
Brief Description
Crystal 5.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
HCM495000000ABJT.pdf
Availability of HCM495000000ABJT
QUANTITY
HCM495000000ABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM495000000ABJT
Internal Part NumberEIS-HCM495000000ABJT
TypeMHz Crystal
Frequency5MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.190" W (11.40mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM495000000ABJT
Related LinksHCM49500, HCM495000000ABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HCM495000000ABJT Details Description
Related parts for HCM495000000ABJT
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf
CONN RCPT PCB 36POS GOLD PIN datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER .25A datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
M801 2C 2#12 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf