Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA0503-4R7-R
HCMA0503-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA0503-4R7-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4.5A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
HCMA0503-4R7-R.pdf
Availability of HCMA0503-4R7-R
QUANTITY
HCMA0503-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA0503-4R7-R
Internal Part NumberEIS-HCMA0503-4R7-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCMA0503 Series Automotive Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCMA0503
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation5.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA0503-4R7-R
Related LinksHCMA050, HCMA0503-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA0503-4R7-R Details Description
Related parts for HCMA0503-4R7-R
IC DGTL POT DUAL 100K SPI 10MSOP datasheet.pdf
IC MONITOR SIX SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32CDIP datasheet.pdf
IC ADC 16B SER/PAR 500K 48QFN datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E W/BOOT 5' GRAY datasheet.pdf
CONN RING UNINS 10-12AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf