Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA0703-4R7-R
HCMA0703-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA0703-4R7-R
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
HCMA0703-4R7-R.pdf
Availability of HCMA0703-4R7-R
QUANTITY
HCMA0703-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA0703-4R7-R
Internal Part NumberEIS-HCMA0703-4R7-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating5.5A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA0703-4R7-R
Related LinksHCMA070, HCMA0703-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA0703-4R7-R Details Description
Related parts for HCMA0703-4R7-R
RESISTOR POWER ADJ 10 OHM 50W datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 10POS DUAL WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 488 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FAN GASKET BLACK 60MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT/PG/STDF GOLD 5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf