Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-150-R
HCMA1305-150-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 7.7A 33.4 MOHM
Datasheet Download
HCMA1305-150-R.pdf
Availability of HCMA1305-150-R
QUANTITY
HCMA1305-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-150-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-150-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCMA1305 Series Automotive Power Inductors
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCMA1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating7.7A
Current - Saturation13A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)33.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-150-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-150-R Details Description
Related parts for HCMA1305-150-R
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
XFRMR FOR QS6611 CHIP SET 16SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 76MA 25 OHM TH datasheet.pdf
CRIMP-TOOL FC 3 datasheet.pdf
POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
33UF 10V 10X8X5MM 125C 20000H datasheet.pdf