Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-220-R
HCMA1305-220-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 6.2A 51.8 MOHM
Datasheet Download
HCMA1305-220-R.pdf
Availability of HCMA1305-220-R
QUANTITY
HCMA1305-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-220-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-220-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCMA1305 Series Automotive Power Inductors
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCMA1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating6.2A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)51.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-220-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-220-R Details Description
Related parts for HCMA1305-220-R
PHOTODIODE UV 0.87MM SQ TO-46 datasheet.pdf
HARDWARE DRESS NUT 15/32-32 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.8VC AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING SLATE 25' datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470K OHM 4SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf