Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-5R6-R
HCMA1305-5R6-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-5R6-R
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 11.5A 13.8 MOHM
Datasheet Download
HCMA1305-5R6-R.pdf
Availability of HCMA1305-5R6-R
QUANTITY
HCMA1305-5R6-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-5R6-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-5R6-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating11.5A
Current - Saturation22A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-5R6-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-5R6-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-5R6-R Details Description
Related parts for HCMA1305-5R6-R
IC AMP HBT SIGE 4500MHZ SOT-363 datasheet.pdf
ANTENNA CHIP 2.4GHZ SMD RIGHT FD datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CORD RETAINING CLAMP datasheet.pdf
IC SYSTEM CLK CHIP AMDK8 48TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf