Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-6R8-R
HCMA1305-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 11A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
HCMA1305-6R8-R.pdf
Availability of HCMA1305-6R8-R
QUANTITY
HCMA1305-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-6R8-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-6R8-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation21A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-6R8-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-6R8-R Details Description
Related parts for HCMA1305-6R8-R
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 140K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
IC FILTR BLDNGBLK R-R DUAL16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 25A datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 80V 11A 6-MLP datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf