Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-7R8-R
HCMA1305-7R8-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-7R8-R
Brief Description
FIXED IND 7.8UH 10A 19.4 MOHM
Datasheet Download
HCMA1305-7R8-R.pdf
Availability of HCMA1305-7R8-R
QUANTITY
HCMA1305-7R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-7R8-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-7R8-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance7.8µH
Tolerance±20%
Current Rating10A
Current - Saturation18.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-7R8-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-7R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-7R8-R Details Description
Related parts for HCMA1305-7R8-R
RES SMD 68 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS SINGLE BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 47.5VC AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 4CH BUF OUT 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 825 OHM 1% 20W datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 110A 200V TO-83 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf