Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-8R2-R
HCMA1305-8R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-8R2-R
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 9.5A 20.1 MOHM
Datasheet Download
HCMA1305-8R2-R.pdf
Availability of HCMA1305-8R2-R
QUANTITY
HCMA1305-8R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-8R2-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-8R2-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating9.5A
Current - Saturation18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-8R2-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-8R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-8R2-R Details Description
Related parts for HCMA1305-8R2-R
CONN CIR MALE 8POS CBL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT LV 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 10% 440VAC QC TER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.02 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
3.96 EP PLUG HSG 5P(NATURAL) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf