Avago Technologies US, Inc. HCPL-063L
HCPL-063L picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-063L
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO
Datasheet Download
HCPL-063L.pdf
Availability of HCPL-063L
QUANTITY
HCPL-063L Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-063L
Internal Part NumberEIS-HCPL-063L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels2
Inputs - Side 1/Side 22/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Current - Output / Channel50mA
Data Rate15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ)24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)15mA
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-063L
Related LinksHCPL, HCPL-063L Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-063L Details Description
Related parts for HCPL-063L
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf