| Internal Part Number | EIS-HCPL-063N-500E | |
| PCN Design/Specification | Mult Device Design Changes 10/Nov/2015 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Isolators | |
| Family | Optoisolators - Logic Output | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Number of Channels | 2 | |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/0 | |
| Voltage - Isolation | 3750Vrms | |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 15kV/µs | |
| Input Type | DC | |
| Output Type | Open Collector | |
| Current - Output / Channel | 50mA | |
| Data Rate | 10MBd | |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 100ns, 100ns | |
| Rise / Fall Time (Typ) | 42ns, 12ns | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.3V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 10mA | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |