Vishay/Dale RN55E2550DB14
RN55E2550DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2550DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2550DB14.pdf
Availability of RN55E2550DB14
QUANTITY
RN55E2550DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2550DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2550DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2550DB14
Related LinksRN55E2, RN55E2550DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2550DB14 Details Description
Related parts for RN55E2550DB14
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V TO-92 datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 25A 90-140VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
PF LOPRO IDT B-IN INDT YEL 4POS datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
M8 X 1.0 STRAIGHT PLUG PIGTAIL datasheet.pdf
180UF 400V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf