Avago Technologies US, Inc. HCPL-177K-100
HCPL-177K-100 picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-177K-100
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-DIP BJ
Datasheet Download
HCPL-177K-100.pdf
Availability of HCPL-177K-100
QUANTITY
HCPL-177K-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-177K-100
Internal Part NumberEIS-HCPL-177K-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLED Diffusion Process 19/Jul/2013
Standard Package1
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels4
Voltage - Isolation1500VDC
Current Transfer Ratio (Min)200% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 8µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeDarlington
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.4V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Vce Saturation (Max)110mV
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SMD, Butt Joint
Supplier Device Package16-DIP Butt Joint
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-177K-100
Related LinksHCPL-1, HCPL-177K-100 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-177K-100 Details Description
Related parts for HCPL-177K-100
IDC CABLE - CKR26G/AE26G/CKR26G datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR 470K OHM NTC SMT 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 22PS DL PCB AU datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf