Avago Technologies US, Inc. HCPL-2200-000E
HCPL-2200-000E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2200-000E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP
Datasheet Download
HCPL-2200-000E.pdf
Availability of HCPL-2200-000E
QUANTITY
HCPL-2200-000E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2200-000E
Internal Part NumberEIS-HCPL-2200-000E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypeTri-State
Current - Output / Channel25mA
Data Rate2.5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)300ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ)55ns, 15ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 20 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2200-000E
Related LinksHCPL-22, HCPL-2200-000E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2200-000E Details Description
Related parts for HCPL-2200-000E
TERMINAL BLOCK 3.81MM 10POS PCB datasheet.pdf
TOOL HAMMER POLY FACE 30MM 290MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.038" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 300W 60A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
C/A, QSFP MPO- LC, DUPLEX, 8F, O datasheet.pdf