Vishay/Dale RN55D9090FR36
RN55D9090FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D9090FR36
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D9090FR36.pdf
Availability of RN55D9090FR36
QUANTITY
RN55D9090FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D9090FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D9090FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D9090FR36
Related LinksRN55D9, RN55D9090FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D9090FR36 Details Description
Related parts for RN55D9090FR36
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3MHZ 8SO datasheet.pdf
METRAL HDR RA STB 4X6 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 5MM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123 datasheet.pdf