Avago Technologies US, Inc. HCPL-2200
HCPL-2200 picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2200
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP
Datasheet Download
HCPL-2200.pdf
Availability of HCPL-2200
QUANTITY
HCPL-2200 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2200
Internal Part NumberEIS-HCPL-2200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypeTri-State
Current - Output / Channel25mA
Data Rate2.5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)300ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ)55ns, 15ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 20 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2200
Related LinksHCPL, HCPL-2200 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2200 Details Description
Related parts for HCPL-2200
IC REG BUCK 5V 1.8A 8DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
INDICATOR,12VDC,GRN,12MM,LEADS datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.8A SYNC TSOT25 datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6MM D 1 datasheet.pdf
IC MMIC AMP VGA PHEMT DIE 1=2PCS datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
REMOVAL TOOL LONG datasheet.pdf
RES 294K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf