Avago Technologies US, Inc. HCPL-2201-500E
HCPL-2201-500E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2201-500E
Brief Description
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-2201-500E.pdf
Availability of HCPL-2201-500E
QUANTITY
HCPL-2201-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2201-500E
Internal Part NumberEIS-HCPL-2201-500E
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypePush-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel25mA
Data Rate5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)300ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ)30ns, 7ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2201-500E
Related LinksHCPL-22, HCPL-2201-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2201-500E Details Description
Related parts for HCPL-2201-500E
CONN EDGE DUAL .156 DIP 44POS datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 25POS R/A datasheet.pdf
TIE 6.1 INCH 18LB NATURAL datasheet.pdf
SIDAC MP 220-250V H.V. DO15 TR datasheet.pdf
THERM TRANS VINYL 1.00 W datasheet.pdf
31 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 300VAC AXIAL datasheet.pdf