Avago Technologies US, Inc. HCPL-2503#320
HCPL-2503#320 picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2503#320
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5KV TRANS 8DIP GULL WING
Datasheet Download
HCPL-2503#320.pdf
Availability of HCPL-2503#320
QUANTITY
HCPL-2503#320 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2503#320
Internal Part NumberEIS-HCPL-2503#320
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)15% @ 8mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)1µs, 1.5µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)7V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2503#320
Related LinksHCPL-2, HCPL-2503#320 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2503#320 Details Description
Related parts for HCPL-2503#320
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 80A datasheet.pdf
HEADER 15POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
PAC-CMLX-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST QD SYNC 32WNT datasheet.pdf
CONN SODIMM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf