Avago Technologies US, Inc. HCPL-3150#560
HCPL-3150#560 picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-3150#560
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-3150#560.pdf
Availability of HCPL-3150#560
QUANTITY
HCPL-3150#560 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-3150#560
Internal Part NumberEIS-HCPL-3150#560
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)15kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)300ns
Rise / Fall Time (Typ)100ns, 100ns
Current - Output High, Low500mA, 500mA
Current - Peak Output600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
ApprovalsIEC/EN/DIN, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-3150#560
Related LinksHCPL-3, HCPL-3150#560 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-3150#560 Details Description
Related parts for HCPL-3150#560
IC REG LDO -5V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
GDT 185V 4KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 EXTEND 100PO datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 110MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf