Avago Technologies US, Inc. HCPL-3700-020E
HCPL-3700-020E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-3700-020E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 8-DIP
Datasheet Download
HCPL-3700-020E.pdf
Availability of HCPL-3700-020E
QUANTITY
HCPL-3700-020E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-3700-020E
Internal Part NumberEIS-HCPL-3700-020E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)-
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)15µs, 40µs
Rise / Fall Time (Typ)20µs, 0.3µs
Input TypeAC, DC
Output TypeDarlington
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel30mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Current - DC Forward (If) (Max)-
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-3700-020E
Related LinksHCPL-37, HCPL-3700-020E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-3700-020E Details Description
Related parts for HCPL-3700-020E
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN FIBEROPTIC TXRX/GBIC 850NM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 2400W datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.3A IPAK datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf