Avago Technologies US, Inc. HCPL-5501#300
HCPL-5501#300 picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-5501#300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD
Datasheet Download
HCPL-5501#300.pdf
Availability of HCPL-5501#300
QUANTITY
HCPL-5501#300 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-5501#300
Internal Part NumberEIS-HCPL-5501#300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation1500VDC
Current Transfer Ratio (Min)9% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)0.4µs, 1µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.55V
Current - DC Forward (If) (Max)20mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-5501#300
Related LinksHCPL-5, HCPL-5501#300 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-5501#300 Details Description
Related parts for HCPL-5501#300
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
INPUT FILTER 1.5KW 200V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-4.5PF 500V SURF MNT datasheet.pdf