Fairchild Semiconductor HCPL0500R2V
HCPL0500R2V picture photo
Mfg. Part Number
HCPL0500R2V
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOCOUPLER SGL TRANS OUT 8-SOIC
Datasheet Download
HCPL0500R2V.pdf
Availability of HCPL0500R2V
QUANTITY
HCPL0500R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL0500R2V
Internal Part NumberEIS-HCPL0500R2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation2500Vrms
Current Transfer Ratio (Min)7% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max)50% @ 16mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)450ns, 500ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.45V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL0500R2V
Related LinksHCPL0, HCPL0500R2V Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
HCPL0500R2V Details Description
Related parts for HCPL0500R2V
Crystal 5.0680MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS NPN LOAD OF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUNCTION GENERATOR 10MHZ SWEEP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB datasheet.pdf