SiTIME SIT1602AIE3-28S
SIT1602AIE3-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE3-28S
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602AIE3-28S.pdf
Availability of SIT1602AIE3-28S
QUANTITY
SIT1602AIE3-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE3-28S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE3-28S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE3-28S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE3-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE3-28S Details Description
Related parts for SIT1602AIE3-28S
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 7PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
IC BATTERY MONITOR HP 8-TSSOP datasheet.pdf
SCR MOD BRIDGE 800V 30A datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 7.4K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
QFN-32 STENCIL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf