Vishay/BCcomponents HCZ121MBCDF0KR
HCZ121MBCDF0KR picture photo
Mfg. Part Number
HCZ121MBCDF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 3KV RADIAL
Datasheet Download
HCZ121MBCDF0KR.pdf
Availability of HCZ121MBCDF0KR
QUANTITY
HCZ121MBCDF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HCZ121MBCDF0KR
Internal Part NumberEIS-HCZ121MBCDF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHCZ
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCZ121MBCDF0KR
Related LinksHCZ121M, HCZ121MBCDF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HCZ121MBCDF0KR Details Description
Related parts for HCZ121MBCDF0KR
STATICIDE GENERAL PURPOSE QUART datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
RESISTOR 22 OHM 11W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
BLUE TOGGLE STAND LEVER SLEEVE datasheet.pdf
HIGHLAND TERMINAL RING NON-INSUL datasheet.pdf
63 WAY S/BORE CRIMP CONN +J/S datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN KIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 23A TO3PN datasheet.pdf