Nichicon UPW2A2R2MDH
UPW2A2R2MDH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A2R2MDH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A2R2MDH.pdf
Availability of UPW2A2R2MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2A2R2MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A2R2MDH
Internal Part NumberEIS-UPW2A2R2MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.2mA
Impedance9.8 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A2R2MDH
Related LinksUPW2A, UPW2A2R2MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A2R2MDH Details Description
Related parts for UPW2A2R2MDH
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 15POS datasheet.pdf
SCR NON-SENS 800V 25A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 257-BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 20 GA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf