SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands HD5-12-OV-A+
HD5-12-OV-A+ picture photo
Mfg. Part Number
HD5-12-OV-A+
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Datasheet Download
HD5-12-OV-A+.pdf
Availability of HD5-12-OV-A+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HD5-12-OV-A+ Order Process
Ship out your order
Specifications of HD5-12-OV-A+
Internal Part NumberEIS-HD5-12-OV-A+
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesInternational Linear
TypeLinear
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency45%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.00" L x 4.88" W x 2.75" H (228.6mm x 124.0mm x 69.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD5-12-OV-A+
HD5-12-OV-A+ Details Description
Related parts for HD5-12-OV-A+
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSSIDE ROTARY datasheet.pdf
IDE ADAPTER BOARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC CLK BUF 140MHZ 3.3V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf