Bel Fuse Inc. HD5-12/OVP-AG
HD5-12/OVP-AG picture photo
Mfg. Part Number
HD5-12/OVP-AG
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Datasheet Download
HD5-12/OVP-AG.pdf
Availability of HD5-12/OVP-AG
QUANTITY
HD5-12/OVP-AG Order Process
Ship out your order
Specifications of HD5-12/OVP-AG
Internal Part NumberEIS-HD5-12/OVP-AG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLinear
TypeLinear
Number of Outputs1
Voltage - Input100, 120, 220, 230, 240 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency45%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.00" L x 4.87" W x 3.28" H (228.6mm x 123.7mm x 83.3mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD5-12/OVP-AG
Related LinksHD5-12, HD5-12/OVP-AG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HD5-12/OVP-AG Details Description
Related parts for HD5-12/OVP-AG
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 240V datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 32POS VERT GOL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.500" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf