Crydom HD6025F-10
HD6025F-10 picture photo
Mfg. Part Number
HD6025F-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 25A 600VAC AC OUT PNL
Datasheet Download
HD6025F-10.pdf
Availability of HD6025F-10
QUANTITY
HD6025F-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of HD6025F-10
Internal Part NumberEIS-HD6025F-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelHA/HD Series.stpHA/HD Series.satHA/HD Series.dwg
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesHD60
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input3 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187"/0.250"
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD6025F-10
Related LinksHD602, HD6025F-10 Datasheet, Crydom Distributor
HD6025F-10 Details Description
Related parts for HD6025F-10
HARDWARE MOUNTING KIT 4-40 datasheet.pdf
IC INVERTER SGL SCHM INP SOT-353 datasheet.pdf
ANTENNA 2.4GHZ 24DB datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 50A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 6.8VC TSLP2-17 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W SMBJ datasheet.pdf
3/4 INCH DUAL HST BK (400/3 INCH datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf