Renesas Electronics America HD6417750RBP200D
HD6417750RBP200D picture photo
Mfg. Part Number
HD6417750RBP200D
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256BGA
Datasheet Download
HD6417750RBP200D.pdf
Availability of HD6417750RBP200D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HD6417750RBP200D Order Process
Ship out your order
Specifications of HD6417750RBP200D
Internal Part NumberEIS-HD6417750RBP200D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7750
PackagingTray
Core ProcessorSH-4
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityEBI/EMI, FIFO, SCI, SmartCard
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.35 V ~ 1.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-BGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD6417750RBP200D
Related LinksHD641775, HD6417750RBP200D Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD6417750RBP200D Details Description
Related parts for HD6417750RBP200D
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 3POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SGL ESD 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 500A 700VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC IDIC R/W RFID BUMP SWAN WAFER datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
24U TAPPED 10-32 RAIL FOR HWM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
HD-I 5SMPO120F155F BENCH/LM datasheet.pdf
19000UF 100V 64X117 85C ST datasheet.pdf