Samtec, Inc. HDAM-11-12.0-S-13-2
HDAM-11-12.0-S-13-2 picture photo
Mfg. Part Number
HDAM-11-12.0-S-13-2
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HD ARRAY 143POS MALE GOLD
Datasheet Download
HDAM-11-12.0-S-13-2.pdf
Availability of HDAM-11-12.0-S-13-2
QUANTITY
HDAM-11-12.0-S-13-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDAM-11-12.0-S-13-2
Internal Part NumberEIS-HDAM-11-12.0-S-13-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesHD Mezz™ HDAM
PackagingTray
Connector TypeHigh Density Array, Male
Number of Positions143
Pitch0.047" (1.20mm)
Number of Rows13
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights20mm, 30mm
Height Above Board0.683" (17.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDAM-11-12.0-S-13-2
Related LinksHDAM-11-1, HDAM-11-12.0-S-13-2 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HDAM-11-12.0-S-13-2 Details Description
Related parts for HDAM-11-12.0-S-13-2
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SIDAC MC 4CHP 75/150V 400A MS013 datasheet.pdf
RES 6K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 3 POS SMD 1.0MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN CIC VERT 25POS 1.00MM PCB datasheet.pdf