3M HDC-H100-41S1-KR
HDC-H100-41S1-KR picture photo
Mfg. Part Number
HDC-H100-41S1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 100POS 4ROW VERT
Datasheet Download
HDC-H100-41S1-KR.pdf
Availability of HDC-H100-41S1-KR
QUANTITY
HDC-H100-41S1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-H100-41S1-KR
Internal Part NumberEIS-HDC-H100-41S1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,152
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-H100-41S1-KR
Related LinksHDC-H100, HDC-H100-41S1-KR Datasheet, 3M Distributor
HDC-H100-41S1-KR Details Description
Related parts for HDC-H100-41S1-KR
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 271MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 11.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 2-48" WHITE datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 0606 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 17POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf