3M HDC-H220-41P1-KR
HDC-H220-41P1-KR picture photo
Mfg. Part Number
HDC-H220-41P1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 220POS 4ROW VERT
Datasheet Download
HDC-H220-41P1-KR.pdf
Availability of HDC-H220-41P1-KR
QUANTITY
HDC-H220-41P1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-H220-41P1-KR
Internal Part NumberEIS-HDC-H220-41P1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions220
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-H220-41P1-KR
Related LinksHDC-H220, HDC-H220-41P1-KR Datasheet, 3M Distributor
HDC-H220-41P1-KR Details Description
Related parts for HDC-H220-41P1-KR
FAN BLOWER 50X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC USB PERIPHERAL CTRLR 48SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
TAG RFID RECTANGLE 54X85MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TOOL DF7 ACCESSORY datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 17POS datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9/18V SMD datasheet.pdf
150UF 450V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf