3M HDC-H240-41S1-TG30
HDC-H240-41S1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HDC-H240-41S1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 240PS 4ROW VERT GOLD
Datasheet Download
HDC-H240-41S1-TG30.pdf
Availability of HDC-H240-41S1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HDC-H240-41S1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-H240-41S1-TG30
Internal Part NumberEIS-HDC-H240-41S1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHCD Connector Series 01/Oct/2012
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-H240-41S1-TG30
Related LinksHDC-H240-, HDC-H240-41S1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HDC-H240-41S1-TG30 Details Description
Related parts for HDC-H240-41S1-TG30
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
UPS 550VA 300W 8OUT USB RJ/11 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 2A 5V SMD datasheet.pdf
IC TRANSMITTER QUAD 48TQFN datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
I2 DIE 22-18 AVIK PGYBK datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf