3M HDC-S068-41S1-TG30
HDC-S068-41S1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HDC-S068-41S1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 68POS 4ROW R/A GOLD
Datasheet Download
HDC-S068-41S1-TG30.pdf
Availability of HDC-S068-41S1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HDC-S068-41S1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-S068-41S1-TG30
Internal Part NumberEIS-HDC-S068-41S1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions68
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-S068-41S1-TG30
Related LinksHDC-S068-, HDC-S068-41S1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HDC-S068-41S1-TG30 Details Description
Related parts for HDC-S068-41S1-TG30
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC MEMORY 16X5 ASYNCH 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 238MA 1.24 OHM datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 65 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, Flat Lead (3 Leads) datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ANT&ENCLOSURE 3.5GHZ 16DBI RSMA datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SELF RETAINING SCREW GRMT NAT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf