3M HDC-S416-42S1-TG30
HDC-S416-42S1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HDC-S416-42S1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 416POS R/A 4ROW GOLD
Datasheet Download
HDC-S416-42S1-TG30.pdf
Availability of HDC-S416-42S1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HDC-S416-42S1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-S416-42S1-TG30
Internal Part NumberEIS-HDC-S416-42S1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions416
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-S416-42S1-TG30
Related LinksHDC-S416-, HDC-S416-42S1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HDC-S416-42S1-TG30 Details Description
Related parts for HDC-S416-42S1-TG30
CONN HEADER VERT 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 16PRT 484-HSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC CPLD 2112LUTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 7.5A TO263AB datasheet.pdf