Stackpole Electronics Inc. HDM14JT150K
HDM14JT150K picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT150K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT150K.pdf
Availability of HDM14JT150K
QUANTITY
HDM14JT150K Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT150K
Internal Part NumberEIS-HDM14JT150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHDM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient0/ -700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT150K
Related LinksHDM14, HDM14JT150K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT150K Details Description
Related parts for HDM14JT150K
RES SMD 2.87K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 12V datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 20M 64-QFN datasheet.pdf
CONN HDR 46POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf