Vishay/Dale M55342K06B261ARWS
M55342K06B261ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B261ARWS
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B261ARWS.pdf
Availability of M55342K06B261ARWS
QUANTITY
M55342K06B261ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B261ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B261ARWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B261ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B261ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B261ARWS Details Description
Related parts for M55342K06B261ARWS
RES SMD 634 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 145UF 165V QC TERM datasheet.pdf
CONN SPLICING SEALED datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 125K OHM 0.01% 0.6W 2512 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
KEY SW 2NC datasheet.pdf
AB 3108A PLUG KIT 20 CAD OD datasheet.pdf