Stackpole Electronics Inc. HDM14JT4K70
HDM14JT4K70 picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT4K70
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT4K70.pdf
Availability of HDM14JT4K70
QUANTITY
HDM14JT4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT4K70
Internal Part NumberEIS-HDM14JT4K70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductHDM Series Through Hole Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT4K70
Related LinksHDM14, HDM14JT4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT4K70 Details Description
Related parts for HDM14JT4K70
CONN RECEPT 10POS W/PIN SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 30A POWRBLOK datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
RES 15K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf