Stackpole Electronics Inc. HDM14JT510K
HDM14JT510K picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT510K
Brief Description
RES 510K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT510K.pdf
Availability of HDM14JT510K
QUANTITY
HDM14JT510K Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT510K
Internal Part NumberEIS-HDM14JT510K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient0/ -700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT510K
Related LinksHDM14, HDM14JT510K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT510K Details Description
Related parts for HDM14JT510K
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A U8FL datasheet.pdf
TOUCH PANEL FOR EA DOGS102 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RELAY SSR AC-OUT 280VAC datasheet.pdf