XP Power HDS800PS48
HDS800PS48 picture photo
Mfg. Part Number
HDS800PS48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 800W
Datasheet Download
HDS800PS48.pdf
Availability of HDS800PS48
QUANTITY
HDS800PS48 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDS800PS48
Internal Part NumberEIS-HDS800PS48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHDS800 Series CB Test Report
HDS800 Series UL Certificate
HDS800 Series TUV Certificate
RoHS InformationHDS800 Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHDS800
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16.7A
Power (Watts)800W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.80" L x 5.00" W x 1.61" H (249.0mm x 127.0mm x 40.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max800W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDS800PS48
Related LinksHDS80, HDS800PS48 Datasheet, XP Power Distributor
HDS800PS48 Details Description
Related parts for HDS800PS48
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf