Avago Technologies US, Inc. HDSP-H158
HDSP-H158 picture photo
Mfg. Part Number
HDSP-H158
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 7SEG ALGAAS CC 0.56"
Datasheet Download
HDSP-H158.pdf
Availability of HDSP-H158
QUANTITY
HDSP-H158 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDSP-H158
Internal Part NumberEIS-HDSP-H158
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAvago Obs/EOL 31/Jul/2015
PCN Design/SpecificationAlternate Scrambler/Painter 12/Nov/2014
Standard Package320
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters+/-1 (overflow)
Size / Dimension0.670" H x 0.495" W x 0.315" D (17.02mm x 12.57mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Current - Test20mA
Millicandela Rating16mcd
Wavelength - Peak645nm
Power Dissipation (Max)96mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm), 9 Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDSP-H158
Related LinksHDSP, HDSP-H158 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HDSP-H158 Details Description
Related parts for HDSP-H158
RES 147K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
POWER ENTRY MODULE 4A datasheet.pdf