Standex-Meder Electronics HE12-1A69-02
HE12-1A69-02 picture photo
Mfg. Part Number
HE12-1A69-02
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPST 3A 12V
Datasheet Download
HE12-1A69-02.pdf
Availability of HE12-1A69-02
QUANTITY
HE12-1A69-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of HE12-1A69-02
Internal Part NumberEIS-HE12-1A69-02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
RF Reed Relays Presentation – Part 1
RF Reed Relays Presentation-Part 2
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHE
PackagingBulk
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current46.2mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage10000VAC, 10000VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1 VDC
Operate Time3ms
Release Time1.5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power575 mW
Coil Resistance250 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HE12-1A69-02
Related LinksHE12-1, HE12-1A69-02 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
HE12-1A69-02 Details Description
Related parts for HE12-1A69-02
PHOTOINTERRUPTER SLOT 3.0MM PCB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.1A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 275A DO205AB datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf