Panasonic Electric Works HE2AN-Q-DC48V
HE2AN-Q-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
HE2AN-Q-DC48V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
Datasheet Download
HE2AN-Q-DC48V.pdf
Availability of HE2AN-Q-DC48V
QUANTITY
HE2AN-Q-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of HE2AN-Q-DC48V
Internal Part NumberEIS-HE2AN-Q-DC48V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current40mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time30ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.92 W
Coil Resistance1.2 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HE2AN-Q-DC48V
Related LinksHE2AN-, HE2AN-Q-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HE2AN-Q-DC48V Details Description
Related parts for HE2AN-Q-DC48V
R10 RELAY SOCKETS-TERMINALS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3DFN datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 14POS R/A SH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
PHASE CHANGE 300X300X0.1MM datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORIZ 1A NO/NC PP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf