Panasonic Electric Works HE2AN-SW-AC120V
HE2AN-SW-AC120V picture photo
Mfg. Part Number
HE2AN-SW-AC120V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V
Datasheet Download
HE2AN-SW-AC120V.pdf
Availability of HE2AN-SW-AC120V
QUANTITY
HE2AN-SW-AC120V Order Process
Ship out your order
Specifications of HE2AN-SW-AC120V
Internal Part NumberEIS-HE2AN-SW-AC120V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current22.1mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)84 VAC
Turn Off Voltage (Min)18 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power2.7 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HE2AN-SW-AC120V
Related LinksHE2AN-S, HE2AN-SW-AC120V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HE2AN-SW-AC120V Details Description
Related parts for HE2AN-SW-AC120V
RES SMD 1.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PANEL FAN RACK 3U 230V DUAL. datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 50' datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 22POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf