Littelfuse HE722A2400
HE722A2400 picture photo
Mfg. Part Number
HE722A2400
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED DPST 500MA 24V
Datasheet Download
HE722A2400.pdf
Availability of HE722A2400
QUANTITY
HE722A2400 Order Process
Ship out your order
Specifications of HE722A2400
Internal Part NumberEIS-HE722A2400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHandling Of Reed Sensors, Relays, Switches App Note
RoHS InformationRoHS Compliance Survey
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesHE700
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.1mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16 VDC
Turn Off Voltage (Min)2 VDC
Operate Time1ms
Release Time1ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power-
Coil Resistance2.15 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HE722A2400
Related LinksHE722, HE722A2400 Datasheet, Littelfuse Distributor
HE722A2400 Details Description
Related parts for HE722A2400
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 2COND SGL CLOSED datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2-CHAN HS 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 257TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZD50 M25 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf