Taiyo Yuden UMK105CG5R6BV-F
UMK105CG5R6BV-F picture photo
Mfg. Part Number
UMK105CG5R6BV-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
UMK105CG5R6BV-F.pdf
Availability of UMK105CG5R6BV-F
QUANTITY
UMK105CG5R6BV-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK105CG5R6BV-F
Internal Part NumberEIS-UMK105CG5R6BV-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)