Avago Technologies US, Inc. HEDS-5500#A11
HEDS-5500#A11 picture photo
Mfg. Part Number
HEDS-5500#A11
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPT 2CH QUICK ASSM
Datasheet Download
HEDS-5500#A11.pdf
Availability of HEDS-5500#A11
QUANTITY
HEDS-5500#A11 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEDS-5500#A11
Internal Part NumberEIS-HEDS-5500#A11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesHEDS
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution500
Voltage - Supply5V
Actuator Type4mm Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
OrientationVertical
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEDS-5500#A11
Related LinksHEDS-5, HEDS-5500#A11 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HEDS-5500#A11 Details Description
Related parts for HEDS-5500#A11
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 198.69 OHM 2/3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 500MA SOD123 datasheet.pdf