Avago Technologies US, Inc. HEDT-9100#G00
HEDT-9100#G00 picture photo
Mfg. Part Number
HEDT-9100#G00
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER HT 2CH 360CPR 11MM
Datasheet Download
HEDT-9100#G00.pdf
Availability of HEDT-9100#G00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HEDT-9100#G00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEDT-9100#G00
Internal Part NumberEIS-HEDT-9100#G00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Nov/2010
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesHEDT
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution360
Voltage - Supply5V
Actuator TypeCodewheel Not Included
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount
OrientationVertical
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEDT-9100#G00
Related LinksHEDT-9, HEDT-9100#G00 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HEDT-9100#G00 Details Description
Related parts for HEDT-9100#G00
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-7 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 129TAPS 16-QFN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 337MA 3 OHM SMD datasheet.pdf