ITT Cannon, LLC KJB6T17W26PCL
KJB6T17W26PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17W26PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T17W26PCL.pdf
Availability of KJB6T17W26PCL
QUANTITY
KJB6T17W26PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17W26PCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T17W26PCL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17W26PCL
Related LinksKJB6T1, KJB6T17W26PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17W26PCL Details Description
Related parts for KJB6T17W26PCL
TEST LEAD 18AWG 5000V BLK 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf